Współcześnie rządzi intensywna zajawka na diety pozbawione glutenu, jakie pozostały „rozwiązaniem” na wszelkie przypadłości. Niestety, jak to z kierunkami żywieniowymi się dzieje, ich faktyczne działanie opiera się przede wszystkim na wpływaniu na humanistyczną psychikę, nie zaś na wybraną istotę chorobową. Dużo ludzi opowiadających się za skutecznością terapeutyczną tego typu diety podtrzymuje się w sporej mierze na rezultacie placebo a także łączy z dużą ufnością w działanie tego typu oganiczenia żywieniowego. Wyłącznymi chorobami, na jakie dieta bezglutenowa naprawdę wpływa owocnie jest: celiakia, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten i alergia na pszenicę plus w tych przypadkach naprawdę udowodniony został wartościowy wpływ diety na kondycję zdrowia pacjenta.

Co to gluten?

Gluten to nic innego jak mieszanka białek zawartych w poszczególnych zbożach, do jakich przynależą: pszenica, orkisz, jęczmień oraz skalany glutenem owies. Zasadniczym tworem żywnościowym zawierającym gluten jest więc mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, płatki owsiane i wszelakiego typu artykuły na podstawie mąki, tego typu jak: każdego rodzaju wypieki, makarony, ciasta, kluski a także masa pozostałych.
Celiakia jest jednostką chorobową, w której wymagane jest zastosowanie nadzwyczaj surowej diety bezglutenowej. Nawet najmniejsza dawka glutenu może doprowadzić do sporych problemów zdrowotnych wynikających z zanikania kosmków jelitowych znaczących dla tego rodzaju choroby. Zchorzenia, niczym NCGS łączą się w rzeczy samej z zastosowaniem diety bezglutenowej, aczkolwiek istnieje osobista dla wszelkiego pacjenta akceptacja takiego białka, w związku z czym dieta nie musi być za bardzo ścisła.
Trzeba pamiętać, iż z glutenem mamy do czynienia w kontekście prawie jakiegokolwiek towaru spożywczego podlegającego przetworzeniu. Mąka stanowi świetny dodatek przeróżnego typu sosów, wędlin, parówek, produktów mlecznych, pasztetów, w związku z tym cierpiący na celiakię winni wystrzegać się tego typu towarów.


Dla chorych na celiakię a dodatkowo wszelkich osób pragnących wykorzystywać dietę bezglutenową powstała wyjątkowa linia wyrobów bez glutenu, jakie na szafkach sklepowych możemy rozpoznać za sprawą skreślonego kłosa. Żywność bezglutenowa z definicji jest żywnością, jaka nie powinna włączać więcej aniżeli 200 ppm glutenu, oznacza to 20 mg na 1 kg pełnej wagi artykułu. Jest to dawka bardzo niewielka, jaką uważa się za pewną do spożycia. Życie jednostki z celiakią nie jest bezproblemowe. Powinna ona dokładać wszelkich starań żeby wystrzegać się glutenu: analizować opakowania wszelkiego towaru przed jego zjedzeniem i wydawać grube pieniądze za wyjątkowe towary bezglutenowe. Czego się jednak nie wykonuje dla zatrzymania kondycji zdrowia na względnie właściwym pułapie.

O diecie bez glutenu mówi się niemało, chociażby odnośnie jej wdrożenia w toku innych zchorzeń autoimmunologicznych, tego rodzaju niczym Hashimoto. Prawdziwość jest wprawdzie taka, iż nie miało miejsca jakiekolwiek medyczne potwierdzenie efektywności wdrożenia diety w toku innych schorzeń poza wyżej wyszczególnionymi chorobami. Jeżeli jednakże ktoś, jaki stosuje dietę bez glutenu czuje się po niej znacznie przyzwoiciej i jest święcie przekonany, iż jest ona skuteczna, zdoła ją stosować bez żadnych ujm zdrowotnych.